1982/1983 - w Puławach Tomasz Adamski (git.), Tomasz Budzyński (voc.), Jerzy "Sex" Janaczek (gb) oraz Irek "Borys" Czerniak (perkusja) zakładają grupę TRAFO. Zespół w listopadzie 1983 występuje na lokalnym "Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Rockowych", w puławskim klubie "Mozaika", gdzie zagrał utwory z repertuaru UK Subs i Exploited (zob. wspomnienia Borysa nt. tego koncertu).

przełom 1983/1984 - powstaje Siekiera (zob. zdjęcia z tego okresu) w składzie:
    Tomasz Adamski (ps. "Dzwon")- gitara (lider - autor słów i muzyki do wszystkich utworów)
    Tomasz Budzyński ("Budzy") - vocal
    Dariusz Malinowski ("Malina") - bas
    Krzysztof Grela ("Koben") - bebny
przez krótki okres, na wiosnę 1984 r. z zespołem grał drugi gitarzysta - Piotr Szewczyk (wcześniej - Siły Szybkiego Reagowania), jednak ze względu na jego "bluesowe ciągotki" zespół zrezygnował ze współpracy z Szewczykiem krótko przed koncertem w Jarocinie.

1984 - z powodu niestawienia się perkusisty, nie dochodzi do skutku pierwszy oficjalny występ grupy w Lublinie; wyjazd skutkuje jednak poznaniem Grzegorza Brzozowicza, który postanawia ściągnąć grupę do Warszawy

- pierwszy oficjalny występ w warszawskim Remoncie

- grupa rejestruje w puławskim Domu Chemika kilka utworów studyjnych, które następnie wchodzą w skład kasety "DEMO SUMMER 84"

- sierpień 1984 - Siekiera bezkompromisowo wykonanym punk-rockiem podbija festiwal w Jarocinie; z folderu wydanego przed festiwalem: "4 uroczych bestialców, najbardziej ortodoksyjnych punków, jakich znamy. Strach przed nimi nie pozwala nam więcej o nich pisać"; jako nagrodę zespół z Jarocina wywozi wzmacniacz firmy Labsound (zob. skan poświęconej zespołowi strony z folderu)

- sporadyczne koncerty zespołu na festiwalach i koncertach punkowych (m.in. "Rock na wyspie" we Wrocławiu i "Róbrege" w Warszawie)

- utwory "Fala" i "Idzie wojna" zamieszczone zostają na składance Poltonu "FALA"

- październik 1984 - po wspólnym z TZN Xenną i Youth Brigade koncercie w warszawskiej Stodole, na skutek konfliktu między Adamskim a Budzyńskim, ten ostatni odchodzi z zespołu po zagraniu wspólnie z Siekierą zaledwie sześciu koncertów. Jak obaj przyznają, powodem było dążenie Tomasza Budzyńskiego do wywierania wpływu na wizerunek artystyczny zespołu, co spotykało się z autorytarnym podejściem lidera. Budzyński z Robertem Brylewskim zakłada zespół Armia (zob. stronę zespołu)

- Tomasz Adamski reorganizuje Siekierę, modyfikując także wizerunek zespołu, odchodzącego od punk rocka w stronę nowej fali; zespół opuszcza perkusista, oprócz gry na basie Dariusz Malinowski przejmuje rolę wokalisty, do zespołu zostają przyjęci:
    Zbigniew Musiński - perkusja
    Paweł Młynarczyk - instrumenty klawiszowe (wcześniej grający w grupie ZOO)

1985 - luty - grupa nagrywa 8 nowych utworów (m.in. "Ja stoję...", "Idziemy przez las" i "To słowa") w Studio System w Lublinie; w Polskim Radiu pojawiają się pierwsze jej nagrania

- zespół otrzymuje od czasopisma "Non Stop" nagrodę "Wisior" jako najlepsza grupa punkowa roku 1984, przed Moskwą i Dezerterem (nagroda Wisior przyznawana po przeprowadzeniu ankiety wśród kilkudziesięciu muzyków rockowych)

- maj\czerwiec - Siekiera rejestruje nagrania dla Tonpressu, wydane później na singlu i płycie "Jak punk, to punk"; w telewizji w programach Krzysztofa Szewczyka pojawia się wideoklip do utworu "Misiowie puszyści"

- czerwiec - zespół występuje na zorganizowanym pod patronatem Tonpressu koncercie rockowym w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu; razem z Randez-Vous grupa zajmuje na tym koncercie pierwsze miejsce, nagrodą jest rejestracja płyty długogrającej

zdjęcie Mirosława Makowskiego z Magazynu Muzycznego nr 2/1986 - mimo oskarżeń ze strony ortodoksyjnej punkowej publiczności o zdradę, zespół decyduje się na zagranie na festiwalu w Jarocinie; mimo rewelacyjnego występu (niejako na przekór nieprzychylnej publiczności), koncert zostaje przerwany przez organizatorów festiwalu po wykonaniu przez Siekierę zaledwie czterech utworów i nie zostaje dokończony mimo sprzeciwów ze strony Tomasza Adamskiego

1986 - ukazuje się płyta "NOWA ALEKSANDRIA" (tytuł płyty jest dawną nazwą miasta Puławy); po latach, w wydanej w 1998 r. książce "Polski rock - przewodnik płytowy" Wiesław Królikowski uznaje ją za jedną "z najbardziej intrygujących płyt naszego rocka lat osiemdziesiątych", zaliczając ją jednocześnie do płyt będących "wyjątkowym osiągnięciem w kontekście całej naszej muzyki rockowej"

1987 - następuje zmiana w składzie zespołu - dochodzi nowy gitarzysta Wiesław Borysewicz, Tomasz Adamski rezygnuje z gry na gitarze na rzecz śpiewania

- Siekiera, wyposażona m.in. w rewelacyjne światła przez Estradę Lubelską, odbywa z Variete wspólną mini trasę

1988 - zespół kończy działalność; według Adamskiego "Siekiera rozpadła się z wielu powodów, ale chyba głównym był brak solidarności w zespole spowodowany różnicami natury duchowej i intelektualnej"

1989 - wrześniowy "Non Stop" w rubryce "z kraju" podaje: "W starym składzie - Tomek Adamski (g, voc.), Tomek Budzyński (voc.), Darisz Malinowski (bg); uzupełnia ich Stopa (dr) - reaktywowała się Siekiera! Niestety rzecz dotyczy wyłącznie nagrania longa z osławionym starym materiałem (..) To okrutna muzyka, okrutne teksty - skomentował wokalista"; jak wiemy, płyta w końcu nie powstała - a to z powodu dodatkowych zajęć Budzyńskiego i Stopy, a to z powodu braku zainteresowania Adamskiego swoimi wcześniejszymi dokonaniami

2004 - bardzo bliskie realizacji plany nagrania materiału Siekiery'84 przez stary skład! zob. szczegóły

2008 - na styczeń planowane jest wydanie płyty cd "Na wszystkich frontach świata" oraz winylowego "1984"! zob. szczegóły

*****

losy członków zespołu po rozpadzie Siekiery:
- Tomasz Adamski przestał zajmować się muzyką, nadal pisze wiesze (zob. informacja o jego tomikach i wybór wierszy), próbuje swoich sił w teatrze (puławski "Teatr Poszukujący") info: stan na 2001 r.
- Tomasz Budzyński nieprzerwanie od 1984 r. śpiewa w Armii, ponadto 2TM2,3 (zob. www.armia.kdm.pl i budzy.art.pl)
- Dariusz Malinowski mieszka w jednej z podpuławskich wsi z rodzina (razem m.in. z poetą Kazikiem Malinowskim, Słomą, Nakonem i innymi) i zajmuje się wyrobem bębnów a także graniem - prowadził zespół Kapawanka i Tra-band info: stan na 2001 r.
- Krzysztof Grela (pierwszy perkusista zespołu) w styczniu 1992 r. zostaje przez pomyłkę zabity w puławskiej knajpie "Pod dębami"
- Zbigniew Musiński - wkrótce po rozpadzie Siekiery wyjeżdża do Niemiec, a dokładnie do Norymbergii, gdzie mieszka wraz z żona Ewą