2008 - Siekiera'84 na CD i LP!

informacja wytwórni W Moich Oczach z 27.12.2007

Największa legenda jarocińskiej sceny, zespół SIEKIERA doczeka się wydania na płycie CD i LP swych legendarnych nagrań! Awizowany od pewnego czasu przez firmę W MOICH OCZACH cykl wydawnictw przedstawiających dokonania Artystów goszczących na scenie Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w najlepszym jego okresie (1980-85) rozpocznie się niebawem. Wszelkie formalne sprawy związane ze zdobyciem praw do tych materiałów są na ukończeniu.

Decydując się na przygotowanie cyklu wszystkich jarocińskich koncertów wiedzieliśmy od początku że cały cykl może rozpocząć się tylko od płyty zespołu SIEKIERA stanowiącej esencję tego z czym kojarzony jest Jarocin w swych pierwszych edycjach, szczerą pozbawioną kompromisów i kunktatorstwa muzyką oraz tekstami. Tym bardziej, że ta formacja za pomocą 7 zagranych koncertów zmieniła w 1984 roku oblicze polskiej muzyki! Do dzisiejszego dnia utwory Siekiery są jednymi z najbardziej poszukiwanych plików na wszystkich serwerach z nielegalnymi plikami dźwiękowymi w Polsce. Najbardziej radykalna zarówno muzycznie jak i tekstowo w swojej twórczości grupa wywołała szok, nie pozostawiając nikogo kto choć trochę interesował się muzyką obojętnym wobec tej wyjątkowej formacji.

26 stycznia 2008 roku będzie miała premiera płyty SIEKIERY zatytułowana “Na wszystkich frontach świata” (już od 3.01 płytę będzie można zamawiać w sklepie serpent.pl). Dzięki kontaktom ze wszystkimi żyjącymi członkami zespołu udało się nam zgromadzić pełne archiwum nagrań i materiałów o SIEKIERZE. Przygotowywane przez nas wydawnictwo zawierać będzie oprócz całości dema nagranego przez zespół w Puławach (zremasteryzowanego z taśmy matki), nagrania dokonane ze stołu mikserskiego podczas dwóch występów zespołu w ramach Jarocina 1984 oraz nagrania amatorskie z festiwalu „Rock Na Wyspie”. Są tu wszystkie utwory zespołu z pierwszego repertuaru, skomponowanego i napisanego w całości przez Tomasza Adamskiego, a śpiewanego przez Tomasza Budzyńskiego. Na potrzeby wydania płyty zakupiliśmy unikatowe zdjęcia zespołu dokonane podczas próby w Puławach przez nieżyjącego już fotografa Antoniego Zdebiaka, zaprzyjaźnionego z zespołem, zdjęcia z festiwalów w Jarocinie (Mirosław Makowski) i Róbrege (Michał Wasążnik). W kilkudziesięciostronicowej wkładce, zawierającej historię zespołu i wszystkie teksty wraz z tłumaczeniami na język angielski (dokonanymi przez Tomasza „Majoneza” Wiśniewskiego), znaleźć można będzie również wiele unikatowych materiałów archiwalnych, pochodzących od członków SIEKIERY. Z legendą tej formacji postanowił zmierzyć się również Wilhelm Sasnal, który przygotował frontowy projekt okładki.


1. Sierściotłuki
2. Atak już nadchodzi (Atak)
3. Zabij Ty
4. Wojownik
5. Nadchodzi zwykłe świństwo (Nasza wojna)
6. Siekiera
7. Krwawy front
8. Na wszystkich frontach świata
9. Śmierć i taniec
10. Żaden marny cel
Dom Chemika – Puławy, sierpień 1984:
1. Było tylko czterech nas
2. Kierunek atak
3. Marysia
4. Ładuj działo
5. Rana kłuta
6. Pociąg anarchistów
Festiwal Muzyków Rockowych – Jarocin, 1/4.08.1984:
1. Piwko dla wojska
2. Banda dzika
3. Było tylko czterech nas
4. Oddział ślepych (Fala)
5. Ładuj działo
6. Wojownik
7. Idzie wojna
8. Rana kłuta
Rock Na Wyspie – Wrocław / Wyspa Słodowa na Odrze, 25.08.1984:
1. Oddział ślepych (Fala)
2. Piwko dla wojska
3. Banda dzika
4. Było tylko czterech nas
5. Wojownik
6. Idzie wojna

Równocześnie z płytą CD na rynku pojawi się limitowana edycja płyty winylowej, zawierająca jednak inny materiał – zapis jednej z ostatnich prób zespołu we wrześniu 1984 roku, nagrany w amatorski sposób. Mimo szorstkiego brzmienia zawartego na tym zapisie po masteringu, zdecydowaliśmy się opublikować ten materiał ze względu na aranżacje utworów, które wskazują na duży rozwój grupy w ciągu całego okresu jej aktywności. Materiał zatytułowany po prostu „1984” zdobić będzie okładka przygotowana przez Tomasza Budzyńskiego.
Pełen zestaw utworów na płycie winylowej:


strona A:
1. Krwawy front
2. Oddział ślepych (Fala)
3. Piwko dla wojska
4. Banda dzika
5. Idzie wojna
6. Było tylko czterech nas
7. Kierunek atak
8. Rana kłuta
9. Marysia
strona B:
1. Żaden marny cel
2. Ładuj działo
3. Sierściotłuki
4. Wojownik
5. Atak już nadchodzi
6. Zabij ty
7. Nadchodzi zwykłe świństwo (Nasza wojna)
8. Siekiera
Nagrania zarejestrowane zostały jesienią 1984 roku w Puławach, podczas jednej z ostatnich próby Siekiery.

zob. także stronę projektu Muzyka z Jarocina: zjarocina.pl